• Măreşte caracterele
  • Dimensiune normală caractere
  • Micşorează caracterele

Master Ecologie sistemica

Coordonator program:  Prof. dr. Angheluta Vadineanu ( Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza )

Programele de master acreditate ARACIS:

1. Managementul Integrat al Capitalului Natural cu subprogramele:

·  Subprogramul 1: Managementul Integrat al Poluării Mediului

·  Subprogramul 2: Managementul Integrat al Capitalului Natural

organizat în parteneriat de:

• Departamentul de Ecologie Sistemică şi Sustenabilitate (DESS)
  • Centrul de Cercetare pentru Protecţia Mediului şi Valorificarea Deşeurilor (PROTMED)
  • Departamentul de Tehnologii

2. Sustenabilitatea Complexelor Socio- Ecologice organizat de:

Departamentul de Ecologie Sistemică şi Sustenabilitate (DESS)

• Programele au ca obiective:
  • Facilitarea înţelegerii şi interpretării corecte a dimensiunilor majore ale crizei actuale între natură/mediu şi sistemele socio-economice.
  • Stimularea adoptării de către cursanţii programului de master a unui mod de analiză şi evaluare care să conducă la maximizarea avantajelor şi minimizarea costurilor în plan social, economic şi ecologic.
  • Dezvoltarea capacităţii studenţilor de a transpune în practică cele mai valoroase modele conceptuale şi analitice pentru proiectarea, elaborarea, validarea şi monitorizarea implementării strategiilor şi programelor de dezvoltare sustenabilă.

• Ocupaţiile/debuşeele profesionale vizate de calificarea academică şi profesională:

Direcţia Academică : învăţământ superior şi cercetare

Direcţia administrativă: administraţia centrală (ministere), administraţie locală: (primării, consilii), unităţi descentralizate în teritoriu (direcţii agricole, agenţii de mediu, direcţii silvice, direcţii de gospodărire a apelor, oficii de cadastru, organizarea teritoriului, managementul reţelei ecologice naţionale, implementarea proiectelor de reconstrucţie ecologică; implementarea proiectelor de dezvoltare rurală, administraţia ariilor protejate, staff-ul ariilor protejate şi al diferiţilor agenţi economici)

Direcţia Business: consultanţă, întreprinderi private

Direcţia comunicare: comunicare, media, ONG

Programele de master reprezintă rezultatul unui nou pas de integrare şi perfecţionare instituţională, conceptuală şi a expertizei profesionale, şi răspund provocărilor şi cerinţelor la nivel global, european şi naţional:

·   Dezvoltarea teoriei şi practicii ecosistemice.

·   Documentarea, înţelegerea şi recunoaşterea „crizei ecologice”.

·   Acceptarea şi promovarea în strategiile şi politicile de dezvoltare a modelului de dezvoltare sustenabilă, bazat pe teoria, cunoaşterea şi practica ecosistemică.

·   Diminuarea şi controlul emisiilor de gaze cu efect de seră, a poluanţilor în fază lichidă şi reutilizarea sau reciclarea deşeurilor solide.

·   Conservarea/protecţia, utilizarea sustenabilă şi restaurarea bio şi ecodiversităţii.

·   Necesitatea formării resursei umane capabilă să utilizeze şi/sau să dezvolte cunoştinţele inter şi transdisciplinare, pentru managementul integrat al poluării, capitalului natural şi Complexelor Socio-Ecologice.

·   Dezvoltarea, adaptarea şi eficientizarea sistemului de educaţie, comunicare şi informare a publicului, a factorilor de decizie şi managerilor.

·   Dezvoltarea şi consolidarea Şcolii de Ecologie (Ecologia ecosistemelor) a Universităţii din Bucureşti într-o şcoală cu pronunţat caracter inter şi transdisciplinar.

Integrarea este ilustrată în diagrama (Figura 1) care indică poziţia acestor două programe de master, inter şi transdisciplinar şi relaţiile acestora cu programele de licenţă anterioare şi programul de doctorat posterior masterului.

Programul este deschis absolvenţilor din întreaga ţară din domeniile ştiinţelor exacte, ştiinţelor naturii, inginerie, ştiinţe economice şi sociale.

Planuri de invatamant

Informatii utile pentru candidatii la admitre din sesiunea septembrie 2009:

Managementul integrat al poluarii mediului si capitalului natural

Sustenabilitatea complexelor socio-ecologice

Resursa umana implicata in sustinerea programului de master:

• Prof. Dr. Angheluta Vadineanu
  • Prof. Dr. Costel Negrei (Asociat)
  • CP I Dr. Sergiu Cristofor
  • CP I Dr. Constantin Ciubuc
  • Prof. Dr. Carmen Postolache
  • Prof. Dr. Geta Risnoveanu
  • Cercetator Dr. Mihai Cristian Adamescu