Cine suntem

Facultatea de biologie are trei programe de studiu

• Biologie
  • Biochimie
  • Ecologie

Este organizata in 5 departamente

• Anatomie, Fiziologie animala si Biofizica
  • Biochimie și Biologie moleculară
  • Botanica si Microbiologie
  • Ecologie Sistemica si Sustenabilitate
  • Genetica

Doua scoli doctorale

• Scoala doctorala de Biologie
  • Scoala doctorala de Ecologie
  • 1866: In cadrul Universitatii din Bucuresti se infiinteaza Facultatea de Stiinte, cu doua departamente: Stiinte matematice si fizice si Stiinte fizice si naturale. In cadrul celui de-al doilea departament exista disciplina de Istorie naturala, care, ulterior, s-a divizat in trei sectii: zoologie, botanica si fiziologie. Durata studiilor era de 3 ani.
  • 1912: Durata studiilor a crescut la 4 ani. In aceasta perioada si-au desfasurat activitatea profesori remarcabili, precum: Dimitrie Voinov, intemeietorul scolii romanesti de citologie, Andrei Popovici - Baznosanu, cel care a infiintas Statiunea zoologica Sinaia.
  • 1948: Facultatea de Stiinte se organizeaza in facultati de sine statatoare, printre care si Facultatea de Stiintele Naturii.
  • 1958: Facultatea de Stiintele Naturii devine Facultatea de Biologie. In decursul timpului, facultatea a beneficiat de prezenta unor profesori ilustri, personalitati marcante in domeniul biologiei, ca: Radu Codreanu, Constantin Motas, Mihail Ionescu, Gheorghe Dornescu, Ion Steopoe, Nistor Santa, Eugen Tarnavschi, Traian Stefureac, Traian Savulescu etc.
  • 1974: In cadrul Facultatii de Biologie se infiinteaza specializarea Biochimie.
  • 1990: Se infiinteaza cea de-a treia specializare: Ecologie.

Sedii

Splaiul Independentei, Nr. 91-95, sector 5, Bucuresti